فیزیوتراپی

هدف از فیزیوتراپی یا بازپروری فیزیکی (Physical Therapy) استفاده از روشهای فیزیکی غیرتهاجمی (بدون آسیب به بافت، مانند آنچه در عمل جراحی با شکافتن انجام میشود) برای بهبود کارکرد سیستم حرکتی فرد و رساندن آن به وضعیت قبل از بیماری است. البته محدوده فعالیت فیزیوتراپی فقط به سیستم حرکتی ختم نمیشود. فیزیوتراپی درمانهای فیزیکی را بر روی عضلات، استخوانها و مفاصل بکار میبرد و به درمان کمردرد، دردهای مفاصل، آسیبهای ورزشی و بهبود سریعتر و بهتر سیستم حرکتی بعد از اعمال جراحی کمک میکند. در این کلینیک از دستگاههای اینترفرنشیال، اولتراسوند، لیزر، شاک ویو، گرما درمانی و سرمادرمانی برای بهبودی بیماران استفاده میشود.

– دستگاه اینترفرنشیال

دستگاه «اینترفرنشیال» یکی از مدالیته های فیزیوتراپی است که برای کاهش درد و از بین بردن ناراحتی در مواردی مثل کمردرد، درد مفاصل، دردهای عضلانی، دردهای عصبی، التهاب تاندونها، پیچخوردگی یا رگبهرگ شدن مفاصل به کار میرود. در هنگام استفاده از این دستگاه، اعصاب حسی تحریک میشوند و شخص احساس سوزنسوزن شدن پیدا میکند. مهمترین تاثیر دستگاه «اینترفرنشیال»، تسکین درد است. این دستگاه با ایجاد انقباض در عضله به رفع تورم و التهاب موضع مورد نظر کمک میکند. همچنین در دفع مواد زائد از ناحیه مورد نظر تاثیرگذار است.

– لیزر درمانی

لیزر درمانى، به استفاده از پرتوى قرمز یا مادون قرمز لیزر بهصورت غیر تهاجمى و به منظور كاهش درد و التهاب گفته مىشود. در بسیارى از موارد، لیزر درمانى جایگزین مناسبى براى دارو و عمل جراحى است. پرتوى لیزر از طریق تحریك و فعال‌سازی سلول‌های ATP و منابع انرژی عضله، باعث افزایش سوخت و ساز بافت و تسریع فرایند خود درمانى بدن می‌شود.

– اولتراسوند و گرمادهی عمقی

از اولتراسوند اغلب برای گرمادهی عمقی به ساختار بافتهای نرم بدن از جمله عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها استفاده میشود. امواج صوت باعث افزایش اصطکاک در بافت و گردش خون در آن میشود و از این طریق به افزایش متابولیسم بافت و فرایند بهبود کمک میکند. افزایش دمای بافت با استفاده از امواج اولتراسوند، درد را نیز کاهش میدهد.

– سرما درمانی و گرما درمانی در فیزیوتراپی

استفاده از سرمای موضعی و کیسههای یخ میتواند به کاهش و کنترل التهاب های حاد کمک کند، در صورتی که گرما التهاب حاد را تشدید میکند. اما در موارد التهاب مزمن، گرما میتواند به بهبود درد و التهاب کمک کند. گرما درمانی میتواند به صورت سطحی یا عمقی انجام شود. برای این منظور روشها و ابزارهای مختلفی وجود دارد که هر کدام از یک جنبه به بهبود درد، التهاب، اسپاسم یا ترمیم بافت کمک میکنند. از ابزارهای گرمادرمانی سطحی میتوان به کیسههای کمپرس گرم و اشعه مادون قرمز (IR) و از ابزارهای گرمادرمانی عمقی میتوان به اولتراسوند (US) و دیاترمی اشاره کرد. گرمای سطحی بسته به ضخامت پوست و چربی زیرپوستی فقط چند میلیمتر به عمق پوست نفوذ میکند و گردش خون را در ناحیه افزایش میدهد. اما گرمای عمقی از پوست عبور کرده و بافتهای عمقی مثل رباطها و عضلات را گرم میکند. ابزارهای گرمادرمانی سطحی و عمقی معمولا به صورت ترکیبی به کار میروند.
اگر التهاب از مرحله حاد (48 ساعت اول) عبور کرده و مزمن شده باشد میتوان برای کاهش آن از حمام کنتراست نیز استفاده کرد. برای این منظور باید گرما و سرما را با نسبت 3 به 1 بکار برد، یعنی به ازای هر 3 دقیقه گرمای موضعی برای 1 دقیقه ناحیه مورد نظر را سرد کرد. برای افزایش اثربخشی این روش میتوانید یک پارچه یا حوله مرطوب را بین کمپرس (سرد یا گرم) و پوست خود قرار دهید. به این روش، سرمادرمانی یا گرمادرمانی مرطوب گفته میشود.