ویدیوهای آموزشی درمان دردهای شانه و کتف

شانه، قسمتی از بدن که دراصل گردهمایی از مفاصل، تاندون ها و عضلات است که دامنه ی حرکتی وسیعی برای ما فراهم مکند تا بتوانیم به کمک آن حرکات مختلفی را انجام دهیم. البته این تحرک زیاد مضراتی نیز دارند و باعث بروز انواع دردها در این ناحیه شود که باعث شده یکی از شایع ترین دردهای اسکلتی – استخوانی، دردهای ناحیه شانه و کتف می باشد. علت های متعددی وجود دارد که باعث بروز ناراحتی و درد در ناحیه شانه و کتف میشود. با توجه به اینکه علل متفاوت فراوانی باعث بروز اینگونه دردها میشود، روش های تشخیص و درمان هرکدام از این ناراحتی ها با دیگری متفاوت میباشد. در این بخش از درمان با کایروپراکتیک قصد داریم با ویدیوهای آموزشی تا آنجایی که امکان پذیر است به شما همراهان بیاموزیم که چگونه با انجام حرکات ورزشی خاص در منزل، محل کار، پارک و… به کاهش دردهای خود در این ناحیه بپردازید.

ایمپینجمنت یا گیرافتادگی شانه (Shoulder Impingement)

ایمپینجمنت یا گیرافتادگی تاندون متصل به عضله‌های چرخاننده شانه (روتاتور کاف) به دلیل حرکات مکرر دست بالای سر و التهاب و تحت فشار قرار گرفتن تاندون‌‌ها و بورس شانه اتفاق می‌افتد.
بورس، کیسه‌ای حاوی مایع است که هنگام انقباض عضلانی از بافت ماهیچه محافظت کرده و از گیر کردن آن به استخوان جلوگیری می‌کند.
در ایمپینجمنت شانه، نوعی حالت گیرافتادگی یا نیشگون گرفتن در محل اتصال عضلات به مفصل شانه ایجاد می‌شود.
ایمپینجمنت معمولا حین حرکت دادن دست و شانه در زوایایی خاص باعث بروز درد می‌شود. به عبارتی، درد در این عارضه در تمام امتداد دامنه حرکتی بروز پیدا نمی‌کند و بیشتر در حرکت‌‌های دست بالای سر، به عقب بردن دست یا خوابیدن روی سمت درگیر، احساس می‌شود.
این عارضه به‌تدریج باعث ضعف در عضلات چرخاننده شانه می‌شود. از آنجایی که عضلات چرخاننده در حفظ ثبات مفصل شانه نقش اساسی ایفا می‌کنند، هرگونه ضعف در آنها خود می‌تواند منجر به تشدید ایمپینجمنت شود و فرد را وارد سیکل معیوب کند.
تقویت عضلات چرخاننده و حفظ تعادل میان عضلات و سایر بافت‌‌های شانه در بهبود ایمپینجمنت و پیشگیری از عود آن بسیار موثر است.

برای شروع تمرین بالا را از یک ست شش تایی در روزهای اول شروع کنید و به مرور زمان در جلسات بعدی تمرین با اضافه کردن دو تکرار در هر ست، به پنج ست پانزده‌ تایی برسانید.

درد کتف و سرشانه

مفصل شانه یکی از پرتحرک‌‌‌ترین مفاصل بدن است که با کمک آن می‌توانید بازو را به جلو، عقب، بالا و پایین برده و یا بچرخانید. این میزان تحرک، شانه را مستعد آسیب می‌کند.

  •  درد شانه، محور حرکتی دست را محدود کرده و در فعالیت‌‌های روزمره اختلال ایجاد می‌کند.

  •  این درد ممکن است به صورت حاد یا مزمن ایجاد شده باشد و حین فعالیت یا استراحت احساس شود.

  •  بسیاری از دردهای شانه موقتی هستند و با خانه‌درمانی بهبود می‌یابند اما درد در بعضی موارد ادامه‌دار بوده و نیاز به درمان تخصصی پیدا می‌کند.

مقالات جدید ما

درد ستون فقرات ؛ از تشخیص تا درمان آن | کلینیک کایرو پراکتیک دکتر شاهد صدر
اردیبهشت 25, 1398

درد ستون فقرات ؛ از تشخیص تا درمان آن

حرکات و وضعیت‌های غلط بدن از شایع‌ترین علل درد در نقاط مختلف ستون فقرات هستند. خوشبختانه اینگونه دردها اغلب با حرکات اصلاحی و ورزش‌درمانی تسکین پیدا می‌کنند اما عوامل بسیار دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند ستون بدن را دچار درد و آسیب حاد یا مزمن کنند. در اینگونه موارد ...ادامه مطلب
در این مقاله به مبحث بر علل درد کمر و راه های پیشگیری از آنها خواهیم داشت | کلینیک کایروپراکتیک دکتر شاهد صدر
اردیبهشت 19, 1398

بارداری و دردهای اسکلتی-عضلانی دوران بارداری

دوران بارداری برای خانم‌ها با تغییرات هورمونی و آناتومیکی بسیاری همراه است. مطالعات نشان می‌دهند که تقریبا تمام خانم‌ها طی این دوران درجاتی از مشکلات و دردهای اسکلتی-عضلانی مثل کمردرد، درد لگن، درد مچ، کرامپ‌های عضلانی و … را تجربه می‌کنند. در زمان بارداری، ترشح هورمون‌های پروژسترون و ریلاکسین افزایش ...ادامه مطلب
در این مقاله مروری بر علل درد کمر و راه های پیشگیری از آنها خواهیم داشت | کلینیک کایروپراکتیک دکتر شاهد صدر
اردیبهشت 17, 1398

علل کمردرد و راههای پیشگیری از آنها

شانزدهم اکتبر مصادف با بیست و چهارم مهرماه، روز جهانی «ستون فقرات» نام‌گذاری شده است. باتوجه به اهمیت و شیوع بالای دردهای مربوط به کمر، این تاریخ در بعضی از کشورها تحت عنوان روز «کمردرد» نیز شناخته می‌شود. کمردرد پس از سرماخوردگی و سردرد، شایع‌ترین ناراحتی افراد در جوامع کنونی ...ادامه مطلب
در این مقاله نگاهی برقرینه سازی در بدنسازی و اهمیت آن خواهیم داشت | کلینیک کایروپراکتیک دکتر شاهد صدر
اردیبهشت 14, 1398

قرینه‌سازی در بدنسازی

تقارن یکی از مهم‌ترین صفات فیزیک عضلانی بی‌نقص است. از لحاظ علمی نیز ثابت شده است که این ویژگی، پردازش‌های شناختی مغز را تسهیل می‌کند. به همین دلیل است که اجسام متقارن در ظاهر برای انسان از جذابیت بیشتری برخوردار هستند. تقارن همچنین بر طبیعت حکم‌فرما است و در تمام ...ادامه مطلب